Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA W POWIECIE SIEMIATYCKIM -PODSUMOWANIE 2020 ROKU

Data publikacji 02.02.2021

Narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Mundurowi na terenie powiatu siemiatyckiego w minionym roku odnotowali ponad 800 zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Jest to aplikacja służąca wymianie informacji między obywatelami a policją. Mieszkańcy mogą w anonimowy sposób nanieść zagrożenie, w odpowiedniej kategorii, których jest wiele do wyboru. Można dodać opis, wskazać czas występowania danego zjawiska a nawet umieścić zdjęcie. Naniesienie zagrożenia na mapie jest bardzo proste. W przypadku potwierdzenia zgłoszenia, funkcjonariusze podejmują odpowiednie działania. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji, gdy potrzebujemy natychmiastowej pomocy należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

Dużą rolę przy rozpoznawaniu zagrożeń i ich eliminowaniu odgrywają policjanci pierwszego kontaktu - dzielnicowi. To oni w rozmowach z mieszkańcami weryfikują naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłoszenia, a potem podejmują działania, których celem jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa obywateli. W miejscach, gdzie regularnie pojawiają się funkcjonariusze występowanie zjawisk niepożądanych, wskazywanych przez mieszkańców ustaje bądź zostaje znacząco ograniczone, co potwierdzane jest poprzez bezpośrednie rozmowy dzielnicowych z mieszkańcami danego terenu.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2020 roku. Przez ostatnich 12 miesięcy, mieszkańcy naszego powiatu korzystali z tego narzędzia 823 razy. Mundurowi potwierdzili 431 sygnałów zgłoszonych przez internautów, z czego 426 zagrożeń zostało wyeliminowanych. Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi przekraczania dozwolonej prędkości (213) oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej (89). Kolejna grupa zgłoszeń dotyczyła spożywania alkoholu w miejscach publicznych (114), wałęsających się bezpańskich psów (95), a także grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (48), oraz używania środków odurzających (42 zgłoszenia).

W ostatnim czasie właśnie dzięki zgłoszeniu na Mapie, siemiatyccy policjanci uzyskali informację o posiadaniu środków odurzjących przez osoby na jednym z osiedli na terenie Siemiatycz. Mundurowi podczas weryfikacji zgłoszenia, dwukrotnie znaleźli przy młodych osobach środki odurzające w postaci marihuany. Również policjanci z ,,drogówki” mieli ręce pełne roboty, walcząc z piratami drogowymi na terenie zarówno miasta jak i naszych gmin.

 

Powrót na górę strony