Nie bądź obojętny - pomóż osobom narażonym na wychłodzenie - Aktualności - KPP Siemiatycze

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie bądź obojętny - pomóż osobom narażonym na wychłodzenie

Data publikacji 07.11.2017

Okres jesienno-zimowy jest wyjątkowo trudną porą dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Każdego roku na terenie całego kraju odnotowuje się bowiem przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu.

Niskie temperatury zwłaszcza w nocy to zagrożenie dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie te osoby są najbardziej narażone na bardzo niebezpieczne dla życia wychłodzenie organizmu. W trosce o te osoby siemiatyccy policjanci w okresie jesienno-zimowym prowadzą działania ukierunkowane na sprawdzanie i kontrolowanie miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Mundurowi kontrolują pustostany, klatki schodowe, piwnice i ogródki działkowe, gdzie najczęściej można spotkać takie osoby. Wszystkich napotkanych w takich miejscach namawiają do korzystania z ogrzewalni i noclegowni, a także informują, gdzie można zjeść ciepły posiłek oraz jak uzyskać doraźne wsparcie. 

Apelujemy do wszystkich mieszkańców "NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”. Każdy sygnał dotyczący miejsc przebywania osób bezdomnych, samotnych i niezaradnych życiowo, osób które narażone są na wyziębienie organizmu może uratować ich zdrowie, a nawet życie. W przypadku zauważenia osób narażonych na zamarznięcie, jak najszybciej zgłośmy ten fakt Policji pod numerem telefonu 997 (komórkowy 112), Pogotowiu Ratunkowemu – 999 bądź też zadzwońmy pod bezpłatny całodobowy numer telefonu Centrum Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku – 800 444 989. Jeden telefon może uratować ludzkie życie.